trenfrdeitjaru
ŞAHMERAN KONAK BUTİK OTEL & RESTAURANT
ŞAHMERAN KONAK BUTİK OTEL & RESTAURANT
ŞAHMERAN KONAK BUTİK OTEL & RESTAURANT
ŞAHMERAN KONAK BUTİK OTEL & RESTAURANT

           Kış Turizmi


Kastamonu Çankırı illeri arasında doğal bir sınırı da oluşturan Ilgaz Dağı, Kastamonu’nun kış turizm merkezidir. Kastamonu il merkezine 40 km mesafede bulunan Ilgaz Dağı, yılın önemli bir kısmında karlarla kaplıdır.  Ilgaz Dağı aynı zamanda Ilgaz Dağı Milli Parkını da içermektedir. Ilgaz Dağlarını en yüksek noktasını 2587 mt. ile büyük Hacet tepesi oluşturur. Ilgaz Dağları önemli bir kış sporları turizm merkezidir. Kış turizm merkezinde birinin yapımı tamamlanmak üzere olan iki adet kayak tesisi alanı bulunmaktadır. Milli Park içerisinde 7 adet, milli park dışında 1 adet olmak üzere kamu ve özel sektör tarafından işletilen toplam 1338 yatak kapasiteli 8 adet tesis bulunmaktadır. Kayak merkezinde 800 mt ve 1500 mt uzunluğunda iki adet kayak pisti bulunmaktadır. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ne ait bir adet çift oturaklı telesiyej tesisi çalışmaktadır. Üst istasyonu1995 mt, alt istasyonu1850 mt irtifadadır. Tesisin uzunluğu 693 mt, kapasitesi ise 688 kişi / saattir. Ayrıca bir adet teleksi tesisi mevcuttur Hat boyu 950 mt, kapasitesi ise 800/1000 kişi saattir. Bu yıl faaliyete geçecek olan Ilgaz 2 Tesisleri ise toplamda 6 km uzunluğa sahip ve birçok kış sporu aktivitesinin yapılmasına olanak sağlayan piste sahip.


 
Ulaşım:
Ilgaz Kış Turizm merkezi Ankara – Kastamonu Karayolu üzerinde yer alır. Ayrıca Kastamonu il merkezinden de tarifeli minibüsler bulunmaktadır. Ilgaz Kış Turizm merkezi Kastamonu’ya 40; Kastamonu Hava Limanına 30, Ankara’ya 200, İstanbul’a 475 km mesafededir.
 
Ilgaz Dağı Milli Parkı
02.06.1976 tarihinde ilan edilen 1088,61 hektar büyüklüğündeki Ilgaz Dağı Milli Parkı Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Çankırı ve Kastamonu illeri sınırları içinde yer almaktadır. Barındırdığı doğal, kültürel ve rekreasyonel kaynak değerleri ile bölgesel ve ülkesel ölçekte önemli bir konumdadır. Ilgaz Dağı Milli Parkı’nın 750,86 hektarı Kastamonu, 337,75 hektarı da Çankırı il sınırları içerisinde bulunmaktadır. İğne yapraklı ağaçların hâkim olduğu bir orman örtüsüne sahiptir. Sarıçam ve Göknar yaygın ağaç türleridir. Açık alanlarda ardıçlar da görülmektedir. Alanda, yaban hayvanlarından ayı, kurt tilki, geyik, karaca, vaşak ve yabandomuzu bulunduğu bilinmektedir.
Alan, flora bölgesi olarak; Euro-Siberian (Avrupa-Sibirya) ana flora bölgesinin Oksin alt flora bölgesinde yer almaktadır. Milli Park içerisinde doğal yayılışını gerçekleştiren ve orman ekosistemini oluşturan türler; başta Uludağ göknarı ile sarıçamdır. Bu türlerin genelde saf Uludağ göknarı ile temel meşcereyi Uludağ göknarının oluşturduğu Uludağ göknarı + sarıçam karışık seçme ormanları mevcuttur.
Milli Park Alanı ve yakın çevresinde 617 takson belirlenmiştir. Genel olarak “orman”, “çalı” ve “alpin bitkiler” olmak üzere üç grupta toplanan bitki formasyonları arasında en geniş yayılışa sahip olanı ormanlardır. Ilgaz Dağları vejetasyon açısından ilginç olduğu kadar floristik açıdan da ilginç ve zengindir. Alanda şu ana kadar yapılan floristik çalışmalar sonucunda milli park içeresinde 51 familyaya ait 234 tür ve türaltı seviyede takson tespit edilmiştir. Bu taksonlardan 37’si ülkemize özgü endemiktir ve endemizm oranı %15,8’dir. Bu endemiklerden 4’ü sadece Ilgaz Dağı’nda yayılış göstermektedir. Orman ekosistemi içerisinde omurgalı fauna elemanlarına ait memelilerden  Boz Ayı, Kızıl Geyik,  Karaca, Kurt, Vaşak, Tilki, Yaban domuzu, Cüce Yarasa, Yabani Tavşan, Kafkas Sincabı ile kuşlardan Şahin ve Küçük Orman Kartalı yer almaktadır.
 
Günübirlik Sahalar ve Rotalar:
Ilgaz Dağı Milli Parkı, gelen ziyaretçilerin günübirlik kullanım alanlarından faydalanarak hem yaz aylarında hem de kış aylarında güzel vakit geçirmelerini sağlamaktadır. Milli Park içerisinde, ziyaretçilerin günübirlik ihtiyaçlarını karşılamaları için, Baldıran mevkiinde, mevcut alabalık tesisinin bulunduğu alanda ve Karayolları Bakımevi karşısında günübirlik kullanım alanları öngörülmektedir.  Bu alanlar dışında mevcut kullanımda olan ‘Tesisler Bölgesi Günübirlik Kullanım Alanı’ bulunmaktadır. Ayrıca Arpasekisi Yaylası planlanması düşünülen günübirlik kullanım alanıdır. Ilgaz Dağı Milli Parkı içerisinde yürüyüş amacı ile düzenlenmiş iki parkur bulunmaktadır.
1-Ilgaz Dağı Kayak Merkezi – Arpasekisi Yaylası – Kozançal Tepe – Karakeçilik Tepe – Ilgaz Dağı Kayak Merkezi: Yaklaşık 8 km uzunluğundaki güzergâh üzerinde, oteller ve kayak pistleri, pek çok endemik bitki türünün bulunduğu Arpasekisi Yaylası ve Kozançal Tepe’den, eşsiz güzellikteki Uludağ göknarı ormanları görülebilmekte, Karakeçilik Tepe’den alanın büyük bir bölümü izlenebilmektedir.
2-Karakeçilik Tepe-Samanpazarı Pınarı-Milli Park Güney Sınırı-Haydarın Sırtı-Tanıtım Merkezi: Yaklaşık 5 km uzunluğundaki güzergâh üzerinde, eşsiz güzellikteki orman alanları, dereler, dinlenme tesisi ve tanıtım merkezi görülebilmektedir.
Ilgaz Dağı Milli Parkı ziyaretçilerin botanik gezileri, dağ yürüyüşü (trekking), doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, dağ tırmanışı, koşu, fotoğraf çekimi, böcek ve hayvanları inceleme, kuş gözlemciliği, piknik gibi rekreasyonel ihtiyaçlarına cevap verebilecek potansiyele sahiptir.  Milli Park uzun süreli dağ yürüyüşleri, doğa/ekoloji gruplarının ve izcilerin en çok tercih edeceği olanaklara ve kaynaklara sahiptir. Zengin orman altı bitki varlığı ve jeolojik yapısı nedeniyle birçok amatör grup yılın farklı mevsimlerinde bu bölgeyi tercih etmektedirler.

2017 Your Company. All Rights Reserved. Designed By Mustafa Topluoğlu

       Şahmeran Konak Butik Otel
Adres    : İsmailbey Mahallesi Mağara Sk. No:2 37100
                Merkez/Kastamonu
Telefon : +90 366 212 16 00
                +90 554 151 16 00
Mail       : info@sahmerankonak.com


Search