trenfrdeitjaru
ŞAHMERAN KONAK BUTİK OTEL & RESTAURANT
ŞAHMERAN KONAK BUTİK OTEL & RESTAURANT
ŞAHMERAN KONAK BUTİK OTEL & RESTAURANT
ŞAHMERAN KONAK BUTİK OTEL & RESTAURANT

            Deniz Turizmi

 

Kastamonu Karadeniz'e 170 km'lik bir sahil şeridi bulunan ve bu noktada ülkemizin Karadeniz’e en geniş sahili olan ilidir.
Bu sahil şeridi üzerinde Kastamonu’nun, Cide,Doğanyurt, İnebolu, Abana, Bozkurt ve Çatalzeytin olmak üzere 6 ilçesi bulunmaktadır. Kastamonu kıyıları, Karadeniz’in genel yapısı yanında barındırdığı doğal koy ve barınaklarla da farklılık göstermektedir. Sahil üzerinde; doğal plajlar, dalış alanları ve limanlar yer almaktadır. Denize dik inen sahil şeridindeki doğal orman örgüsü çok çeşitli bitki çeşitliliğine sahiptir. Kastamonu sahil şeridi Sinop ve Amasra arasında yeşil ile mavinin buluştuğu oldukça otantik ve doğal bir yapıya sahiptir. Bu şeritten geçen karayolu, motorlu taşıtların yanı sıra bisikletli yolculuklar içinde eşsiz bir avantaja sahiptir. Sahil şeridi doğanın kucağında bir yolculuğun yanı sıra; birçok tarihi kale, kalıntı ve özgün yapısını koruyan mimarileri ile balıkçı köylerinin de görülebileceği bir seyahati mümkün kılmaktadır.


 
ABANA  

Abana ilçesi sahil şeridinde aşı boyalı evlerin oluşturduğu birçok köy yer alırken; Beldeğirmeni Köyünde yer alan yaklaşık 7 asırlık devasa çınar ağacı ve yine aşıboyalı cami dikkat çeker. Kastamonu kıyı şeridinde yer alan ilçelerde turizm yatırımlı ve işletme belgeli çok sayıda otel ve tesisin yanı sıra pansiyonlar da bulunmaktadır.

BOZKURT
Bozkurt ilçesi sahil şeridinde aşı boyalı evlerin oluşturduğu birçok köy yer alırken; Beldeğirmeni Köyünde yer alan yaklaşık 7 asırlık devasa çınar ağacı ve yine aşıboyalı cami dikkat çeker. Kastamonu kıyı şeridinde yer alan ilçelerde turizm yatırımlı ve işletme belgeli çok sayıda otel ve tesisin yanı sıra pansiyonlar da bulunmaktadır.


CİDE
Kastamonu sahilinin en batı ucunda Cide ilçesi bulunmaktadır.  Cide Karadeniz’de ender görülen doğal koylardan bir olan Gideros Koyu’na ev sahipliği yapar. Burası, antik çağın en önemli ozanı Homeros’un destanlarında da geçen (Kytoros antik kenti) dir aynı zamanda.  Koy, yat ve yelkenli teknelerin konaklaması için oldukça uygundur. Cide ilçe merkezi de 11 km’lik sahili ile Karadeniz’in en uzun en uzun kumsallarından birine sahiptir. Yine bu yerleşimde antik çağın Aigialos kenti olarak oldukça geriye giden bir yerleşim tarihine sahiptir. Cide ilçemizden sonra antik ismi Kallistra olan Doğanyurt gelmektedir. Günümüzde hala bir balıkçı köyü sıcaklığını koruyan bu ilçeden sonra da antik çağın ve günümüzün önemli bir yerleşimi olan İnebolu yer almaktadır.

İNEBOLU

İnebolu antik çağda önce Abonu Teikhos daha sonra ise Ionopolis isimlerini almıştır. Günümüzde limanı, Kastamonu’nun Karadeniz’e açılan kapısı olması nedeniyle önem taşımaktadır. İnebolu antik çağda olduğu gibi özellikle Milli Mücadele yılları sırasında da sadece Kastamonu için değil tüm Anadolu için oldukça önem taşıyan bir yerdi. İnebolu’dan sonra sırasıyla Bozkurt, güzel plajları ile Abana (Aiginetes antik kenti) ve yine doğal bir koy ve koyu çevreleyen kalesiyle Çatalzeytin (Kinolis antik kenti) gelir.

 

2017 Your Company. All Rights Reserved. Designed By Mustafa Topluoğlu

       Şahmeran Konak Butik Otel
Adres    : İsmailbey Mahallesi Mağara Sk. No:2 37100
                Merkez/Kastamonu
Telefon : +90 366 212 16 00
                +90 554 151 16 00
Mail       : info@sahmerankonak.com


Search