trenfrdeitjaru
ŞAHMERAN KONAK BUTİK OTEL & RESTAURANT
ŞAHMERAN KONAK BUTİK OTEL & RESTAURANT
ŞAHMERAN KONAK BUTİK OTEL & RESTAURANT
ŞAHMERAN KONAK BUTİK OTEL & RESTAURANT

            Doğa Turizmi

 

KASTAMONU DOĞAL GÜZELLİKLERİ VE EKO TURİZM MERKEZİ

Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı, Bartın ve Kastamonu illerinin sınırları içerisinde kalan, 37.753 hektar alanı kapsayan ve 2000 yılında Milli Park ilan edilmiş bir alandır. Bu milli parkta Türkiye’de ilk kez biyolojik çeşitliliğin daha iyi korunması için “tampon bölge” kavramı oluşturulmuş ve milli park sınırlarının çevresindeki 134.366 ha2lık bir alan tampon bölge ilan edilmiştir. Bölge genel itibari ile karstik bir yapıya sahiptir. Alanın barındırdığı birçok su sistem, bu karstik yapıda kanyon, şelale, dolin, mağara gibi birçok jeolojik oluşumu yaratmıştır.

1998 yılında Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından Avrupa Ormanlarında korumada öncellikli alanlardan birisi olarak seçilen Küre Dağları, 2000 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Bu kararla WWF’nin III. Milenyuma girerken başlattığı “ Yaşayan Gezegen Kampanyası “ çerçevesinde “ Türkiye’nin Dünyaya Armağını” kabul edilmiştir.

Milli ayrıca 2012 yılında Avrupa’nın iyi yönetilen ve başarılı sürdürülebilir turizm uygulamalarının yapıldığı Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın 13. PAN Park’ı oldu. PAN Parks sertifikası sahibi olmuştur.

“Kuzey Anadolu ve Kafkasya Ilıman Kuşak Ormanları” Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) doğa koruma açısından küresel düzeyde öncelikli 200 ekolojik bölgeden biridir. Küre Dağları Milli Park alanı da, 157 endemik bitki türü ve bunlar içinde nesli tehlike altında olan 59 bitki taksonu barındırdığından bu çok değerli bölgenin bir parçasıdır.

Pınarbaşı ilçesinde Eko Turizm merkezi olan Paşa Konağı konaklama yeri olarak Küre Dağlarındaki keşiflerinizde kullanacağınız bir merkez olacaktır. Milli Park ve çevresinde görülmesi gereken yerler arasında, kuşbakışı Valla Kanyonu, Horma Kanyonu Geçişi, Ilgarini Mağarası, Armutlu Çayırı gelmektedir.

 


Valla Kanyonu :

Devrekani çayının Karadeniz’e yolculuğunda Küre Dağları içinde açmış olduğu bu doğa üstü fenomen, Pınarbaşı’nın 26 km. kuzeyindeki Muratbaşı Köyü yakınlarında, Devrekani çayı ile Kanlıçay’ın buluştuğu yerde başlar. Kuzeydeki Cide’ye doğru yaklaşık 10 km. uzanan kanyon 800-1200 m. arasındaki yüksek kayalık uçurumlara sahiptir. Bu kayalıklarda Kartal, Şahin, Akbaba gibi yırtıcı kuşlar bulunur. Kanyonun içi profesyonel gruplar tarafından ve uygun ekipman olmadan asla geçilemez. Ancak girişi ve çıkışında yerel rehberlerle kısa girişler yapılabilir.

Çatak Kanyonu:

Azdavay ilçesi sınırlarında yer alır. İlçeye 7 km mesafededir. 6 km’si araç ile 1 km’lik kısmı da orman içi yürüyüş ile kanyonun 900 metre yüksekliğindeki seyir terasına ulaşılabilir.

Kanyon 8 km uzunluğundadır. Yan duvar kayaların yüksekliği yer yer 400-880 metreye ulaşmaktadır. Bu kanyonda bulunan sarp kayalıklar kartal, atmaca, doğan gibi yırtıcı kuşların yanı sıra ayı, ceylan gibi diğer tüm yabani hayvanları bünyesinde barındırmaktadır. Kanyonun teçhizatsız geçilmesi mümkün değildir.

Horma Kanyonu :

İçinden Zarı Çayı geçen kanyon, yaklaşık 4 km. olmasına rağmen yerel rehber kullanılmadan geçilmemesi gereken bir kanyondur. Suyun geçtiği alanlarda oluşan derin kazanlar ve kuyular Horma Kanyonunu oldukça tehlikeli kılmaktadır.

Ilgarini Mağarası :
Pınarbaşı’nın 36 km. kuzeydoğusundaki Yamanlar Köyü yakınlarındadır. Uzunluğu 858 metre, derinliği 250 metre olan mağaraya, köyden yaklaşık 1.5-2 saatlik bir yürüyüş ile ulaşmak mümkündür.

Ancak yoğun ormanlık alanda kaybolma tehlikesine karşı yerel rehber mutlaka alınmalıdır. Mağara içinde birçok sarkıt ve dikitler bulunduğu gibi Geç Roma ve Bizans dönemlerine ait şapel, mezarlar ve sarnıçlar da görülebilir.

Ilıca Şelalesi :

Pınarbaşı’na 12 km. uzaklıkta Ilıca Köyü içinde yer alan şelale, 15 metre yükseklikten aşağıya dökülmektedir.  Suyun döküldüğü yerde oluşan doğal havuzun çevresi oldukça çeşitli bitki örtüsü ile  kaplanmış egzotik bir görünüme sahiptir.

ILGAZ  DAĞI MİLLİ PARKI
Ilgaz Dağı Milli Parkı, Kuzey Batı Anadolu’nun en büyük sıra dağları olan Ilgaz Dağları üzerinde 2 Haziran1976 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile1088 hektardahilinde milli park olarak ilan edilmiştir.

Milli parkın 750 hektarlık kısmı Kastamonu'da, 338 hektarlık kısmı ise Çankırı ili sınırlarında kalmaktadır. Milli park alanına Çankırı - Kastamonu devlet karayolu ile ulaşım sağlanmakta olup saha Kastamonu'ya 45, Ankara'ya 200, Çankırı’ya75 kilometreve İstanbul’a yaklaşık500 kilometremesafede bulunmaktadır. Denizden yüksekliği 1600-2000 metreler arasında yer alır.

İlimizin güneyinde il merkezine40 km. mesafede bulunan Ilgaz Dağı, Çankırı ile sınırımızı da oluşturur. Dağ Hitit Döneminde “Kassu”, antik dönemde ise “Olgassys” adı ile anılmıştır.

Ilgaz Dağları yaban hayatı bakımından önemli türleri barındırmaktadır. Bu türler arasında Bozayı, Ulu Geyik, Kurt, Tilki, Yaban Domuzu, karaca, tavşan, su samuru Bitki zenginliği bakımından Türkiye’deki 9250 civarındaki türden 1/10’u Ilgaz dağındadır. Ilgaz Dağlarında Kastamonu’nun ismini alan endemik bitkiler bulunmaktadır. Ilgaz Dağlarında tespit edilen 351 adet bitkinin 64 adedi bahsedilen bu endemik türlerden olup sadece Ilgaz Dağlarında bulunmaktadır.

Doğa koruma açısından önemi nedeniyle çeşitli çalışma ve araştırmalara konu olan Ilgaz Dağları, Türkiye Doğal Hayatı Koruma Derneği tarafından 40'ı aşkın bilim insanının katılımı ile belirlenen "Türkiye'nin Önemli Bitki Alanları" arasında yer almaktadır. Ilgaz Dağı’nda görece korunmuş doğal ormanlar çok sayıda memeli türü için uygun habitatlar yaratır. Ilgaz Dağları, aynı zamanda ev sahipliği yaptığı yırtıcı kuşlar nedeniyle Türkiye'deki 97 "Önemli Kuş Alanı"ndan birisi olarak kabul edilmektedir

Dağlarının1089 ha. bölümü 1976 yılında milli Park olan Ilgaz’ın en yüksek noktasını2587 metreile Büyük Hacet tepesi oluşturur.

Milli Park alanı içerisinde kış sporları turizm merkezi olarak kullanılmakta, çeşitli resmi ve özel kuruluşlara ait, tatil köyü ve konaklama tesisleri bulunmaktadır. Milli Park alanı içinde kalan önemli bir bölüm ise kış turizmi ve kış sporları için ayrılmış alandır.

Ilgaz Dağı Milli Parkı dışında ayrıca dağ üzerinde ‘Yaban Hayatı Koruma Alanı’ da bulunmaktadır.
 

ARAÇ YAYLALARI

Araç ilçesinde yaklaşık 1500 mt yükseklikte 21 adet yayla bulunmaktadır. Bölgenin yoğun ormanlık içerisinde yer alan bu yaylaların bir kısmında hala çantı tekniği ile yapılmış yayla evlerinden oluşan köyleri de görmek mümkündür.

2017 Your Company. All Rights Reserved. Designed By Mustafa Topluoğlu

       Şahmeran Konak Butik Otel
Adres    : İsmailbey Mahallesi Mağara Sk. No:2 37100
                Merkez/Kastamonu
Telefon : +90 366 212 16 00
                +90 554 151 16 00
Mail       : info@sahmerankonak.com


Search